Studio konstrukcyjne

Tworzenie konstrukcji odzieżowej to proces przeniesienia z trójwymiarowego modelu odzieży na papierowy szablon. Szablon taki posiada naniesione wszelkie informacje dotyczące krojenia i szycia danego modelu. Krojownia uzyskuje informacje dotyczące kształtu, linii cięcia, nacinaków, umiejscowienia kieszeni, nap czy guzików. Szwalnia już na gotowych wykrojach wie, gdzie użyć jakiego szwu, gdzie znajduje się kieszeń, w którym miejscu mają się schodzić rękawy czy ściągacze. Takie papierowe szablony są uniwersalne dla każdej krojownie jak i niezbędne do odszycia pierwowzoru, będącego podstawą dalszej pracy nad modelem i jego produkcją.

Modelowanie to proces formowania szablonu pod konkretne oczekiwania projektanta. Przy modelowaniu wykorzystujemy informacje do jakiego klienta jest skierowana kolekcja, jego wieku, płci, wykorzystania. Np. do odzieży sportowej podchodzimy inaczej niż do odzieży skierowanej dla pracowników biura, choć jedni i drudzy noszą spodnie. Ważną informacją na tym etapie jest z jakiego materiału ma być wykonana odzież, ma tu znaczenie jego elastyczność, grubość czy ścieg. Na podstawie jednej formy każdy z tych materiałów będzie zachowywał się inaczej dając zupełnie inny efekt podczas użytkowania.

Odszycie pierwowzoru polega na odszyciu pierwszej sztuki odzieży z wykonanego zgodnie z oczekiwaniami szablonu. Na tym etapie możemy wprowadzić ewentualne poprawki do formy i ponownie go odszyć do akceptacji przez klienta. Gdy wszystko jest zgodne z oczekiwaniami projektanta, ustalamy jaki to rozmiar przyjmuje model próbny i następnie przechodzimy do procesu digitalizacji i stopniowania rozmiarów. Dzięki temu, że na miejscu jest również szwalnia i dział prototypów jesteśmy ten proces wykonać bardzo sprawnie.

To proces wprowadzania wykonanego szablonu pierwowzoru z zachowaniem informacji o jego parametrach do formatu programu komputerowego w celu jego dalszej obróbki. W programie takim jest nam łatwiej i szybciej wprowadzić poprawki jak i co najważniejsze wystopniowć model z zachowaniem proporcji i wymagań klienta. Gdy już formy posiadamy w formacie elektronicznym możemy je drukować ma ploterze w skali 1:1 na potrzeby krojowni.

Proces ten polega na proporcjonalnym zmniejszaniu lub zwiększaniu szablonu bazowego zgodnie z wymaganiami klienta i przyjętymi zasadami skali istniejących rozmiarów przyjętych na rynku. Jest to ważne z względu aby jeden rozmiar uznany na rynku był zgodny wielkościowo do nowo powstałego. Innymi słowy, aby osoba nosząca rozmiar M i kupująca nasz nowy model o rozmiarze M nie musiała go wymieniać na inny.

Większość szablonów jest przechowywana w formie cyfrowej, jednak prostsze konstrukcje, albo mające jeden czy dwa rozmiary pozostają w formie papierowej. Na krojowni po wykrawaniu prototypów jak i całych produkcji zawsze pozostają wycięte szablony gotowe do wykonywania rysunków na materiale i krojeniu całej produkcji. Forma papierowa nie wymaga drukowania na nowo i wycinania ich z papieru do przeniesienia ich na materiał, chyba że kroimy razem z papierem, jednak wówczas wydruk jest jednorazowy i przy wznowieniu znów musimy drukować.